4Results Przy kawie

Hiperwrażliwi - w życiu i w biznesie
Ewa Błaszczak

Ten moment, kiedy siedzisz w pracy i czujesz, że atmosfera nie jest dobra. Nie wiesz dokładnie o co chodzi, ale po prostu wiesz, że coś jest nie tak. Często funkcjonujesz jako mediator. Wkładasz własną energię, aby poprawić atmosferę - śmiejesz się, nawet gdy Ci nie jest do śmiechu, zagadujesz. Możliwe, że wzruszasz się na reklamie witamin dla seniorów. Możliwe też, że nie lubisz głośnych dźwięków, a zgiełk dużych konferencji cię przytłacza. Unikasz dużych skupisk ludzi i chaosu. Nowe, nieznane sytuacje bywają dla ciebie wyzwaniem. Często „nakręcasz” się emocjonalnie. Miewasz w głowie natłok myśli. Po pracy potrzebujesz czasu w samotności, by „odparować”. 

To wszystko może świadczyć o tym, że masz tendencje do bycia hiperwrażliwą osobą (Highly Sensitive Personality - w skrócie „HSP”). Jeśli masz takie podejrzenia, koniecznie zrób TEST. Jego autorką jest Dr. Elaine N. Aron, która od 30 lat bada i jako pierwsza opisała zjawisko HSP. 

Jeśli na co najmniej 14 pytań odpowiedziałeś twierdząco, prawdopodobnie jesteś HSP czyli Hiperwrażliwą osobą. Ale pamiętaj - to tylko test, jeśli odpowiedziałeś na mniej pytań pozytywnie, ale bardzo do ciebie trafiły to też możesz mieć cechy HSP, więc warto się temu tematowi przyjrzeć. 

Dr Aron dowodzi, że aż 20% populacji ma szczególne cechy genetyczne (wrodzone), które powodują, że te osoby ze zwiększoną siłą odbierają sygnały, jakie wysyła świat. Ponieważ przetwarzają sygnały zmysłowe głębiej, osoby z HSP mają tendencję do bycia bardziej empatycznymi, analizującymi, a jednocześnie szybciej podlegają przytłoczeniu i dla dobrego funkcjonowania w życiu i w biznesie potrzebują więcej ciszy i spokoju. 

Współczesny świat jest światem tempa, ciągłych zmian, lawiny informacji, multimediów, światem fitnessu, osiągnięć, światem „lajków”, „targetów”. To jest bardzo trudne środowisko dla Hiperwrażliwych. Ilość bodźców, wyzwań w ciągu zwykłego dnia może być dla Hiperwrażliwych tak przytłaczająca, że wieczorami mogą być doszczętnie wyzuci z energii. A przecież weekend w obecnym świecie też „powinien” być aktywny - fitness, triatlon, spacer z dziećmi, domowe, niskokaloryczne i koniecznie bezglutenowe jedzenie, dwa „kinderbale”, wizyta znajomych, itd. I pytanie - skąd brać siłę na pracę w poniedziałek… 

Wrażliwość to nie jest cecha, która pomaga w życiu i w biznesie. Kiedy nie wiemy o swojej hiperwrażliwości możemy sobie zrobić wiele krzywdy. Wyrzuty sumienia z powodu emocjonalnych reakcji. Poczucie, że coś z nami jest nie tak, gdy na spotkaniach i konferencjach czujemy zmęczenie po 20 min. i nie możemy już usiedzieć. Złościmy się na siebie, że przed wejściem w nową sytuację potrzebujemy poprzyglądać się z boku, by wszystkie niuanse „ogarnąć”. Tracimy wiele energii zastanawiając się „dlaczego on TO powiedział”. Mamy wrażenie, że jesteśmy „dziwni”, bo nie lubimy dużych imprez i głośnych klubów. Wszelkie przejawy presji i rywalizacji (od systemu premiowego w pracy aż po partyjkę brydża) działają na nas przytłaczająco. 

Wielu Hiperwrażliwych po prostu siebie nie akceptuje, co odbiera radość i efektywność działania na co dzień. 

Jeśli nie zarządzisz odpowiednio swoją hiperwrażliwością, nie zadbasz o siebie, narażasz się na wypalenie zawodowe, chroniczne zmęczenie, niższą efektywność a nawet depresję. 

Pamiętaj! Hiperwrażliwość to CECHA nie ZABURZENIE! 

Hiperwrażliwość jest talentem - czyni z ciebie świetnego obserwatora, wnikliwego analityka, wspaniałego słuchacza, coacha, mentora, angażującego lidera, nauczyciela. Pozwala lepiej prowadzić wystąpienia publiczne, bo twoja wyostrzona percepcja i duża empatia powoduje, że świetnie panujesz nad grupami ludzi. Hiperwrażliwość świetnie sprawdza się innowacyjności, w mediach społecznościowych i wszędzie tam, gdzie liczy się uważność i nastawienie na drugiego człowieka. Pomaga też w rekrutacji i planowaniu rozwoju. 

Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach zarządzania HSP. Osoby hiperwrażliwe potrzebują zadbać o swoją energię - dlatego konieczna jest medytacja, dobre oddychanie, odpowiednie odżywianie, dbanie o przestrzeń na bycie samemu z sobą, unikanie osób, miejsc i zdarzeń, które drenują emocjonalnie, dbanie o częste przerwy w ciągu dnia pracy. Zacznij zarządzać swoją hiperwrażliwością już dziś! Więcej na ten temat przeczytasz w książce dr T. Zeffa "The Highly Sensitive Person's Survival Guide: Essential Skills for Living Well in an Overstimulating World"   oraz w książce dr E. Aron "Wysoko wrażliwi", która została przetłumaczona na j. polski.

Artykuł powstał w ramach cyklu #inspirującyponiedziałek na naszym profilu na Facebooku.

 

Wstecz